Damycel englishczech
nejakyWEB
 
ghost ghost ghost
ghost ghost ghost
 
ghost ghost
ghost ghost

Vypěstujte si houby shiitake sami

Stačí zakoupit substrátový blok o hmotnosti cca 2 kg a rozměrech 220x150x120 mm a do týdne máte čerstvé houby. Z jednoho bloku je možné ve třech sklizňových vlnách získat 500 až 700 g hub.

Jak postupovat při pěstování?

Blok vyndejte z plastového obalu a umístěte na místo, kde je zaručeno:

  • dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8 hod denně, ale ne přímé sluneční záření
  • vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90%), jinak blok uložte do vhodného uzavřeného prostoru
    teplota v rozmezí 10°C až 22°C

Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária nebo do libovolné přepravky či bedýnky, kterou překryjeme plastovou folií. Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifoliovník, tj konstrukci ze dřeva či kovu potaženou igelitem (viz.obrázky). Blok můžeme také přiležitostně mlžit vodou z rozprašovače.

Asi za týden po umístění bloku do vhodného prostředí dojde k uzrání hub. Správná doba sklizně je dána okamžikem, kdy se klobouk rozvine a na jeho spodní straně jsou vidět lamely, ale klobouk přitom stále zůstává lehce podvinutý. Plodnice je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Poslední dny před sklizní již plodící bloky nemlžíme, protože vlhká houba je méně kvalitní, hůř chutná a má kratší dobu skladovatelnosti.

Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat odpočívat po dobu 2-4 týdnů na vlhkém místě při teplotě kolem 20°C. Můžeme jej ponechat na původním místě a nebo uložit do plastového pytle, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Ve fázi odpočinku se mohou na bloku objevit povrchové nákazy, které odstraníme osprchováním. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna. Tu odstartujeme tím, že blok zlehka poplácáme. Pokud u bloku pozorujeme úbytek hmotnosti, ponoříme jej před druhou vlnou na 12 až 24 hodin do studené vody. Je nutné jej zatížit, aby byl pod vodou celým svým objemem. V případě velkého vyschnutí blok hůře nasává vodu a proto se doporučuje ho propíchat větším hřebíkem, cca 20 vpichů. Po namočení blok umístíme opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu nastane druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět zařadíme odpočinek stejný jako po první vlně, po kterém bude následovat již třetí vlna. Tento postup můžeme opakovat až do úplného rozpadnutí bloku.

Obdobným způsobem můžeme pěstovat i ostatní druhy hub (nameko, pippino, hlíva ústřičná, korálovec, eringii). U nich však pěstební blok nevyndáváme celý z plastového pytlíku. Ten ustřihneme ve výšce 5-10 cm a houby porostou jen z vrchní strany. Blok pak tolik nevysychá a není ho proto nutné namáčet do vody. Stačí ho pouze trochu zalít.

ghost
ghost
Novinky v pěstování hub
w ghost w
ghost Vypěstujte si houby doma z pěstebních bloků. ghost Pěstujeme nové houby Maitake. Připravujeme nové houby Enoki.
ghost
w ghost w
ghost
ghost
Návody a recepty pro přípravu a pěstování hub
w ghost w
ghost Návody a recepty na pěstování hub ghost Návody na přípravu jídel z našich hub. Návody na pěstování z bloků.
ghost
w ghost w
ghost
Objednávejte shiitake poštou
w ghost w
ghost Online nákup hub shiitake - pěstebních bloků a sušených hub ghost Objednávka on-line.
Malé objednávky k doručení poštou lze vyřídit zde.
ghost
w ghost w
ghost
 
ghost ghost